O NOVOM SADU
Novi Sad/Újvidék/Neusatz je već tri veka, koliko postoji pod tim imenima, prostor raznolikog, bogatog kulturnog nasleđa mnogih naroda koji u njemu žive. Materijalna i nematerijalna kulturna baština stvarana u prošlim vekovima osnov je na kome počiva interaktivna mreža naučnih i kulturnih institucija, što Novi Sad danas čini prostorom aktivnog susreta kultura i različitih identiteta. To je grad muzeja, galerija, manifestacija od kojih je muzički festival EXIT stekao internacionalna priznanja i neospornu prepoznatljivost.
Poslednjih godina se u odnosu na tradicionalnu kulturnu produkciju grupišu programi i dešavanja u okviru nove kulturne matrice – ka avangardi i alternativi, čiji je programski epicentar Studentski kulturni centar, a prostorni epicentar – Kineska četvrt. Nova kreativna energija koja deluje na prostoru Kineske četvrti deo je ideja i aktivnosti koje su Novom Sadu s pravom osigurale titule Omladinske prestonice Evrope 2019. i Evropske prestonice kulture 2021.
Novi Sad posetioce takođe privlači svojom uređenošću, sigurnom ukotvljenošću uz Petrovaradinsku tvrđavu – Gibraltar na Dunavu, različitim jezicima koje govore njegovi stanovnici, ritmom koji odudara od užurbanog, haotičnog gradskog vremena. U okolini urbanog gradskog jezgra koje obeležavaju barokne, neorenesansne, klasicističke i bauhaus građevine, su izletišta, očuvani eko sistemi i kompleks pravoslavnih manastira na prostoru Nacionalnog parka Fruška gora. Salaši, čarde i vinski putevi na obodima Novog Sada posetiocima pružaju mogućnost da dožive svo bogatstvo gastronomije i seoskih običaja.
Novi Sad je grad koji svojim urbanim središtem i ruralnim okruženjem posetiocima nudi agendu neverovatne sadržajnosti. Svaki posetilac prema svom unutrašnjem osećaju za lepo i prijatno, atraktivno i veselo, korisno i pristupačno može stvoriti sopstveni ugođaj upoznajući sve slojeve prošlosti i sadašnjosti Novog Sada.
Novi Sad, grad na Dunavu, grad evropske istorije i tradicije i balkanske gostoljubivosti je iskustvo koje vam nedostaje.
NOVI SAD GRAD KULTURE
U Novi Sad treba doći i zbog neponovljive sadržajnosti urbanog centra koji obeležavaju pravoslavne, katoličke, protestantske crkve i sinagoga, barokne, neorenesansne, klasicističke, bauhaus građevine kao i one građene u stilu moderne. Tragove burne istorije i mnogih kultura koje su se smenjivale i prožimale moguće je pronaći u muzejima i galerijama, a među najznačajnijima su Muzej Grada Novog Sada (matična zgrada je na Petrovaradinskoj tvrđavi), Muzej Vojvodine sa Muzejom prisajedinjenja Vojvodine Srbiji, Galerija Matice srpske, Spomen-zbirka Pavla Beljanskog, Galerija likovne umetnosti Poklon-zbirka Rajka Mamuzića, Atelje 61, Prirodnjačka zbirka…
PETROVARADINSKA TVRĐAVA
PETROVARADINSKA TVRĐAVA-“Gibraltar na Dunavu”, građena je između 1692. i 1780. po sistemu markiza Sebastijana Vobana (Sébastien de Vauban). Prostire se na površini od 112 hektara. Tvrđava ima Gornji i Donji grad (Podgrađe). Gornjim gradom dominira Toranj sa satom čija velika kazaljka pokazuje sate, a mala minute. Jedinstvena atrakcija Tvrđave je četvorospratni komunikacijsko-odbrambeni sistem dužine 16 km koji je u dužini od oko 1 km dostupan posetiocima. U podnožju Tvrđave nalazi se Rimokatolička crkva sv. Juraja sa samostanom izgrađena u baroknom stilu između 1701. i 1714. godine.
NOVI SAD GRAD EXIT –a I DRUGIH FESTIVALA
Preko dve stotine festivala, manifestacija i događaja se održavaju u gradu i okolini. Među njima se prema značaju i prepoznatljivosti izdvaja EXIT, muzički festival koji se od 2000. godine kontinuirano održava isprva na novosadskoj obali Dunava a potom na Petrovaradinskoj tvrđavi. Smatra se jednim od festivala sa najboljom lokacijom na svetu, a tvrđava se veoma ilustrativno lavirintom snova. EXIT festival je višestruki je dobitnik prestižnih nagrada, a već je dva puta poneo titulu najboljeg velikog evropskog festivala. EXIT-ovi prateći festivali su takođe nominovani za različite nagrade kojima se afirmišu, kako u regionu tako i u Evropi.
FRUŠKA GORA
Područje Fruške gore su od praistorije naseljavali brojni narodi. Multietničko stanovništvo koje danas ovde živi, čuva istorijsko pamćenje o svom poreklu, nacionalne vrednosti, bogato folklorno nasleđe, književnost, muziku i pesme lokalne sredine, tradicionalan način života što predstavlja značajan turistički potencijal. Među najznačajniju kulturnu baštinu Fruške gore ubrajamo 16 srpskih pravoslavnih manastira. Bogatsvo prirode: flora, fauna, pejzaži, termalni izvori – banje, jezera predstavljaju osnov za turizam posebnih interesovanja, rekreativne i izletničke programe. Fruška gora je područje dobrih vina među kojima su bermet, frankovka, rizlingportugizer, ausbruh i drugi.
SALAŠI, ČARDE I GASTRONOMIJA
U Novom Sadu i okolini se uvek dobro jelo, i to bez žurbe. Što bi Vojvođani rekli, natenane. Salaši, čarde i vinski putevi na obodu gradskog područja pružaju mogućnost za neponovljivi gastronomski užitak, često kombinovan sa tradicionalnim, veselim seoskim svetkovinama. U ambijentu karakterističnom za vojvođanska seoska domaćinstva u hladu voćnjaka, uz tradicionalnu hranu i dobra vina, možete bar za trenutak usporiti vreme i uživati u gastronomskim doživljajima i odličnom roštilju, u ambijentu koji je karakterističan za vojvođansku ravnicu zatalasanu Fruškogorjem.
Više informacija o turističkoj ponudi Grada Novog Sada možete pronaći na: www.novisad.travel